Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00CFUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00CFUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00CFUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Processor:
Intel Core 5 125U
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
1 TB
2.37 lb / 1.08 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Processor:
Intel Core 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Installed RAM:
16 GB
No
Display Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Display Size:
14"
Color Gamut:
100% sRGB
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Total Installed Storage:
1 TB
Storage Drive Type:
1x 1 TB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
No
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Capacity:
57 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00CFUS
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
12.31 x 8.45 x 0.59" / 31.27 x 21.46 x 1.5 cm
Weight:
2.37 lb / 1.08 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00CFUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00CFUS
      8+2= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.