Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00B1US specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00B1US
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00B1US
General Specs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
GPU:
Intel Graphics
Installed RAM:
32 GB
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
512 GB
2.37 lb / 1.08 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.9 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes, 11 TOPS
GPU:
Intel Graphics
Installed RAM:
32 GB
Yes
Display Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Display Size:
14"
Color Gamut:
100% sRGB
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Total Installed Storage:
512 GB
Storage Drive Type:
1x 512 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
No
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Capacity:
57 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC00B1US
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
12.31 x 8.45 x 0.59" / 31.27 x 21.46 x 1.5 cm
Weight:
2.37 lb / 1.08 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00B1US
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC00B1US
      7+5= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.