Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC009YUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC009YUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC009YUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
1 TB
2.37 lb / 1.08 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 165U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.9 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Installed RAM:
16 GB
vPro Support:
Display Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Display Size:
14"
Color Gamut:
100% sRGB
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Total Installed Storage:
1 TB
Storage Drive Type:
1x 1 TB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
No
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Capacity:
57 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch Laptop 21KC009YUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
12.31 x 8.45 x 0.59" / 31.27 x 21.46 x 1.5 cm
Weight:
2.37 lb / 1.08 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC009YUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Multi-Touch 21KC009YUS
      1+8= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.