Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC009WUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC009WUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC009WUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Operating System:
Windows 11 Pro
Processor:
Intel Core Ultra 5 135U
GPU:
Intel HD Graphics
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
14"
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
No
Total Installed Storage:
1 TB
Inputs/Outputs:
2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
2.37 lb / 1.08 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 135U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.6 to 4.4 GHz Performance (2 Cores)
1.1 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes
L3 Cache:
12 MB
Graphics Type:
Integrated
GPU:
Intel HD Graphics
Installed RAM:
16 GB
RAM Type:
6400 MT/s LPDDR5x
RAM Configuration / Capacity:
Onboard/Not Upgradeable
vPro Support:
Yes
Display Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Panel Type:
IPS-Type LCD
Display Size:
14"
Aspect Ratio:
16:10
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
No
Finish:
Anti-Glare / Matte
Maximum Brightness:
400 nits / cd/m2
Color Gamut:
100% sRGB
Refresh Rate:
60 Hz
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Total Installed Storage:
1 TB
Storage Drive Type:
1x 1 TB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Built-In Microphones:
2
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Cellular Support:
GPS:?Global Positioning System
Webcam:
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Capacity:
57 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 Laptop 21KC009WUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Facial Recognition, Fingerprint Reader, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Dimensions:
12.31 x 8.45 x 0.59" / 31.27 x 21.46 x 1.5 cm
Weight:
2.37 lb / 1.08 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC009WUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad X1 Carbon Gen 12 21KC009WUS
      6+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.