Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch (Black) 21LS004BUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch (Black) 21LS004BUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch (Black) 21LS004BUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Operating System:
Windows 11 Pro
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
GPU:
Intel Graphics
Installed RAM:
16 GB
Display Size:
14"
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Yes
Total Installed Storage:
1 TB
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
2.73 lb / 1.24 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Processor:
Intel Core Ultra 7 155U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.7 to 4.8 GHz Performance (2 Cores)
1.2 to 3.8 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
L3 Cache:
12 MB
Graphics Type:
Integrated
GPU:
Intel Graphics
Installed RAM:
16 GB
RAM Type:
LPDDR5x
RAM Configuration / Capacity:
Onboard/Not Upgradeable
vPro Support:
No
Display Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Panel Type:
IPS-Type LCD
Display Size:
14"
Aspect Ratio:
16:10
Native Resolution:
1920 x 1200
Touchscreen:
Yes
Finish:
Anti-Glare / Matte
Maximum Brightness:
400 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Contrast Ratio:
800:1
Variable Refresh Technology:
No
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Total Installed Storage:
1 TB
Storage Drive Type:
1x 1 TB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4) [Available]
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
Display I/O:
1x HDMI 2.1
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Built-In Microphones:
2
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Cellular Support:
GPS:?Global Positioning System
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Capacity:
58 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch Laptop (Black) 21LS004BUS
Security:
Dedicated Hardware TPM Security Chip, Fingerprint Reader, Kensington Lock Slot, Webcam Blocker
Power Supply:
65 W with USB-C
Operating Conditions:
41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity
Certifications:
ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified, MIL-STD-810H
Dimensions:
12.3 x 8.6 x 0.7" / 313.6 x 219.4 x 16.9 mm
Weight:
2.73 lb / 1.24 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch (Black) 21LS004BUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Multi-Touch (Black) 21LS004BUS
      1+6= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.