Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 (Gray) 21LS004EUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 (Gray) 21LS004EUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 (Gray) 21LS004EUS
General Specs Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
256 GB
Weight:
3.19 lb / 1.45 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
16 GB
RAM Type:
7467 MT/s LPDDR5x
RAM Configuration / Capacity:
Onboard/Not Upgradeable
vPro Support:
No
Display Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Display Size:
14"
Maximum Brightness:
400 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Contrast Ratio:
800:1
Variable Refresh Technology:
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Total Installed Storage:
256 GB
Storage Drive Type:
1x 256 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Capacity:
58 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 Laptop (Gray) 21LS004EUS
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Operating Conditions:
41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity
Certifications:
ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified, MIL-STD
Dimensions:
12.35 x 8.64 x 0.65" / 313.69 x 219.46 x 16.51 mm
Weight:
3.19 lb / 1.45 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 (Gray) 21LS004EUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad T14s Gen 5 (Gray) 21LS004EUS
      2+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.