Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 (Gray) 21ML0052US specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 (Gray) 21ML0052US
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 (Gray) 21ML0052US
General Specs Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
GPU:
Intel Arc Graphics
Display Size:
14"
Total Installed Storage:
256 GB
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
2x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
3.15 lb / 1.43 kg
Performance Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Processor:
Intel Core Ultra 5 125U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.3 to 4.3 GHz Performance (2 Cores)
0.8 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
Dedicated AI Cores:
Yes, 11 TOPS
L3 Cache:
12 MB
GPU:
Intel Arc Graphics
RAM Type:
5600 MT/s DDR5 SO-DIMM
RAM Configuration / Capacity:
1x User-Replaceable 16 GB / 2 Slots Supporting up to 64 GB
vPro Support:
No
Display Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Display Size:
14"
Maximum Brightness:
400 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Variable Refresh Technology:
Storage and Expansion Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Total Installed Storage:
256 GB
Storage Drive Type:
1x 256 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
Inputs / Outputs Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Inputs/Outputs:
2x USB-A 3.0 / 3.1/3.2 Gen 1
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 5 MP
Battery Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Capacity:
52.5 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad
General Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 Laptop (Gray) 21ML0052US
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Operating Conditions:
41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity
Certifications:
ENERGY STAR, EPEAT, ErP, RoHS, TCO Certified, MIL-STD
Dimensions:
12.4 x 8.8 x 0.7" / 315.9 x 223.7 x 17.7 mm
Weight:
3.15 lb / 1.43 kg
Reviews, Questions about Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 (Gray) 21ML0052US
Write Review / Ask a question about Lenovo 14" ThinkPad T14 Gen 5 (Gray) 21ML0052US
      10+7= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.