Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 21LB000LUS specs.
  Laptops Specs >> Lenovo >> Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 21LB000LUS
Specifications | Reviews | Useful keys
Screenshot
Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 21LB000LUS
General Specs Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 135U
GPU:
Intel Graphics
Display Size:
13.3"
Total Installed Storage:
256 GB
Inputs/Outputs:
1x USB-C (Thunderbolt 4) / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
1x USB-C 3.2 Gen 2x2 / Supports Video Alt Mode and Power Delivery
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 6E (802.11ax); Tri-Band (2.4, 5, & 6 GHz) with MU-MIMO Support (2 x 2)
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Weight:
2.71 lb / 1.23 kg
Performance Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Processor:
Intel Core Ultra 5 135U
CPU:?Central processing unit
12-Core:
1.6 to 4.4 GHz Performance (2 Cores)
1.1 to 3.6 GHz Efficiency (8 Cores)
0.7 to 2.1 GHz Low Power Efficiency (2 Cores)
GPU:
Intel Graphics
RAM Type:
6400 MT/s LPDDR5
RAM Configuration / Capacity:
Onboard/Not Upgradeable
vPro Support:
No
Display Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Display Size:
13.3"
Maximum Brightness:
300 nits / cd/m2
Color Gamut:
45% NTSC
Refresh Rate:
60 Hz
Contrast Ratio:
800:1
Variable Refresh Technology:
Viewing Angle (H x V):
170 x 170°
Storage and Expansion Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Total Installed Storage:
256 GB
Storage Drive Type:
1x 256 GB / M.2 NVMe SSD
Storage Expansion:
1x M.2 Slot 2280 (PCIe 4.0 x4)
Inputs / Outputs Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Inputs/Outputs:
Audio I/O:
1x 1/8" / 3.5 mm Headphone/Microphone Input/Output
Network I/O:
Built-In Speakers:
2x 2 W
Media/Memory Card Slot:
Communications Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Webcam:
User-Facing: 1080p
Battery Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Capacity:
46 Wh
Keyboard & Mouse Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Keyboard:
Built-In Chiclet-Style Keyboard with Backlight
Pointing Device:
TouchPad, Pointing Stick
General Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 Laptop 21LB000LUS
Security:
Power Supply:
65 W with USB-C
Input Power:
100 to 240 VAC, 50 / 60 Hz
Operating Conditions:
41 to 95°F / 5 to 35°C at 8 to 95% Humidity
Dimensions:
12 x 8.6 x 0.68" / 305 x 218 x 17.23 mm
Weight:
2.71 lb / 1.23 kg
Reviews, Questions about Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 21LB000LUS
Write Review / Ask a question about Lenovo 13.3" ThinkPad L13 Gen 5 21LB000LUS
      7+9= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.