LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1 specs.
  Laptops Specs >> LG >> LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1
Specifications | Reviews | Useful keys
LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1
Basic Specs LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Processor:
Intel Core i5-7200U Dual-Core
Processor speed:
2.5 GHz
Maximum Boost Speed:
3.1 GHz
Internal memory:
8 GB
Memory Type:
DDR4 SDRAM
Memory Speed:
2133 MHz
Onboard Memory:
8 GB
User-Replaceable Memory:
No
Number of Total Memory Slots:
1
Graphics Type:
Integrated
GPU:
Intel HD Graphics 620
Display LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Display Screen Type:
IPS
Display Size:
14"
Aspect Ratio:
16:9
Screen Resolution:
1920 x 1080
Touchscreen:
No
Drives LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Total Capacity:
256 GB
Solid-state drive capacity:
1 x 256 GB M.2
Optical Drive:
Input/Output Connectors LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Ports:
1 x USB 3.1 Gen 1 Type-C
2 x USB 3.1 Gen 1 Type-A
Display:
1 x HDMI
Audio:
1 x 1/8" (3.5 mm) Headphone Output
2 x Integrated Speaker
Integrated Microphone
Expansion Slots:
Memory Card Reader:
microSD
Communications LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Network:
1 x 10/100 Mb/s Ethernet (RJ45)
Modem:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
Wi-Fi 5 (802.11ac); Dual-Band (2.4 & 5 GHz)
MU-MIMO Support:
2 x 2
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth 4.1
Mobile Broadband:
GPS:?Global Positioning System
NFC:?Near field communication
Webcam:
User-Facing: 720p Video
Battery LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Battery Chemistry:
Lithium-Ion Polymer (LiPo)
Watt Hours / Type:
60.06 Wh
Cells:
4
Detailed Specs LG 14" gram 14Z970-U.AP51U1
Operating System:
Windows 10 Pro (64-Bit)
Keyboard:
Type: Standard Notebook Keyboard
Features: Backlight
Pointing Device:
TouchPad
Dimensions (W x H x D):
12.7 x 0.6 x 8.3" / 32.3 x 1.5 x 21.1 cm
Weight:
2.14 lb / .97 kg
Reviews, Questions about LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1
Write Review / Ask a question about LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1
      10+6= *
LG 14" Gram 14Z970-U.AP51U1
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.