Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA) specs.
  Laptops Specs >> Compaq >> Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Specifications | Reviews | Useful keys
Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Processor Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Processor:
Intel Pentium B950
Processor Speed:
2.1 GHz
Memory Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1333 MHz
Expandable upto:
8GB DDR3
Memory Slots:
2
Hard Drive Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Hard Drive Size:
500GB SATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Optical Drive:
DVD Writer
Display Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Screen Size:
15.6 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
High-Definition LED HP Brightview Display
Chipset Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Chipset Model:
Intel HM65 Express
GPU Model:
Intel HD Graphics
Network Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100 BASE-T
WiFi Type:
802.11 b/g/n
Audio Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Channels:
2
Speakers:
Altec Lansing Speakers
Connectivity Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
yes
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Battery Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Battery Chemistry:
Li-Ion
Software Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Operating System:
Free DOS
Dimensions Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Dimensions (W x D x H):
376 x 247 x 35.8 mm
Weight:
2.5
Reviews, Questions about Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
Write Review / Ask a question about Compaq Presario CQ57-300TU (QG456PA)
      6+3= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.