Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA) specs.
  Laptops Specs >> Compaq >> Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Specifications | Reviews | Useful keys
Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Processor Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Processor:
AMD Dual-Core E-300
Processor Speed:
1.3 GHz
Memory Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Memory Type:
DDR3
Processor Speed:
1333 MHz
Expandable upto:
8GB DDR3
Memory Slots:
2 user accessible
Hard Drive Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Hard Drive Size:
320GB SATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Format:
2.5 inch
Optical Drive:
DVD Writer
Display Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Screen Size:
14 inches
Screen Resolution   (dpi)
1366 x 768
Panel Type:
High-Definition LED HP Brightview Display
Chipset Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
GPU Model:
AMD Radeon HD 6310
Network Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Ethernet Port:
1
Ethernet Type:
10/100 BASE-T
WiFi Type:
802.11 b/g/n
Audio Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Channels:
2
Speakers:
Altec Lansing Speakers
Connectivity Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
USB 2.0 ports:
3
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
yes
Built-in Camera:
yes
Microphone:
Battery Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Battery Chemistry:
Li-Ion
Software Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Operating System:
FreeDOS
Dimensions Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Dimensions (W x D x H):
342 x 231 x 35.5 mm
Weight:
2.2
Reviews, Questions about Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
Write Review / Ask a question about Compaq Presario CQ43-300AU (QG453PA)
      9+1= *
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.