Viewsonic PRO10100 specs.
  Projectors Specifications >> Viewsonic >> Viewsonic PRO10100
Specifications | Reviews
General Information Viewsonic PRO10100
Projection Method:
Front
Platform Supported:
PC, Mac
Projection Lens Viewsonic PRO10100
Minimum Diagonal Image Size:
50" (1270 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
25 ft (7620 mm)
Lamp Viewsonic PRO10100
Number of Lamps:
1
Lamp Power:
370 W
Normal Mode Lamp Life:
1500 Hour
Economy Mode Lamp Life:
2000 Hour
Image Viewsonic PRO10100
Standard Mode Brightness:
6000 lm
Color Supported:
1.07 Billion Colors (30-bit)
Native Resolution:
1024 x 768
Graphic Mode:
XGA
Native Aspect Ratio:
4:3
Compatible Aspect Ratio:
16:9
Contrast Ratio:
Vertical Keystone Correction:
-20°/ 20°
Maximum Vertical Sync:
87 Hz
Maximum Horizontal Sync:
100 kHz
Video Viewsonic PRO10100
Video Signal Format:
SECAM, PAL, NTSC
Video Signal Standard:
HDTV
Input Scan Format:
1080p
Output Scan Format:
720p
Audio Viewsonic PRO10100
Number of Speakers:
1
Speaker Output Power:
10 W
Speaker Output Mode:
Mono
Interfaces/Ports Viewsonic PRO10100
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Composite Video:
Yes
Component Video:
S-Video:
VGA In:
VGA Out:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Power Description Viewsonic PRO10100
Input Voltage:
110 V AC, 220 V AC
Operating Power Consumption:
480 W
Physical Characteristics Viewsonic PRO10100
Height:
8.30" (210.82 mm)
Width:
17.80" (452.12 mm)
Depth:
15.40" (391.16 mm)