Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector specs.
  Projectors Specifications >> Optoma >> Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Specifications | Reviews
Technical Information Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Projection Method:
Rear Ceiling Front
3D Type:
3D
Projection Lens Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Minimum Focal Length:
20.9 mm
Maximum Focal Length:
32.6 mm
Maximum Diagonal Image Size:
11.67 ft (3556 mm)
Optical Zoom:
1.6x
Lamp Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Number of Lamps:
1
Lamp Type:
OSRAM
Lamp Power:
240 W
Normal Mode Lamp Life:
4000 Hour
Economy Mode Lamp Life:
10000 Hour
Image Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Standard Mode Brightness:
3000 lm
Native Resolution:
3840 x 2160
Graphic Mode:
4K UHD
Maximum Resolution:
4096 x 2160
Native Aspect Ratio:
16:9
Contrast Ratio:
Video Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Video Signal Standard:
HDTV
Output Scan Format:
2160p
Network & Communication Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Interfaces/Ports Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Operating Power Consumption:
348 W
Design Optoma UHD51ALV 3D DLP Projector
Height:
5.10" (129.54 mm)
Width:
15.40" (391.16 mm)
Depth:
11.10" (281.94 mm)