Infocus IN3128HD specs.
  Projectors Specifications >> Infocus >> Infocus IN3128HD
Specifications | Reviews
General Information Infocus IN3128HD
Projection Method:
Front, Ceiling, Rear
3D Type:
3D Ready
Projection Lens Infocus IN3128HD
Minimum Diagonal Image Size:
30" (762 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
25 ft (7620 mm)
Minimum Projection Distance:
47.40" (1203.96 mm)
Maximum Projection Distance:
32.83 ft (10007.60 mm)
Lamp Infocus IN3128HD
Lamp Type:
UHP
Lamp Power:
280 W
Normal Mode Lamp Life:
2000 Hour
Economy Mode Lamp Life:
3000 Hour
Image Infocus IN3128HD
Standard Mode Brightness:
4000 lm
Native Resolution:
1920 x 1080
Graphic Mode:
Full HD
Native Aspect Ratio:
16:9
Compatible Aspect Ratio:
Throw Ratio:
1.37 to 2.05:1
Zoom Ratio:
1.75:1
Contrast Ratio:
Vertical Keystone Correction:
-40°/ 40°
Maximum Vertical Sync:
120 Hz
Maximum Horizontal Sync:
91.10 kHz
Video Infocus IN3128HD
Video Signal Format:
SECAM, NTSC, PAL
Video Signal Standard:
HDTV
Input Scan Format:
1080p
Output Scan Format:
1080p
Audio Infocus IN3128HD
Number of Speakers:
2
Speaker Output Power:
10 W
Speaker Output Mode:
Stereo
Network & Communication Infocus IN3128HD
Ethernet Technology:
Ethernet
Interfaces/Ports Infocus IN3128HD
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Composite Video:
Component Video:
Network (RJ-45):
VGA In:
Power Description Infocus IN3128HD
Input Voltage:
110 V AC, 220 V AC
Operating Power Consumption:
360 W
Physical Characteristics Infocus IN3128HD
Form Factor:
Ceiling Mountable
Height:
4.80" (121.92 mm)
Width:
12.80" (325.12 mm)
Depth:
10.40" (264.16 mm)