Epson VS335W LCD Projector (V11H554220) specs.
  Projectors Specifications >> Epson >> Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Specifications | Reviews
Technical Information Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Projection Method:
Front Ceiling Rear
Platform Supported:
PC Mac
Projection Lens Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Minimum Diagonal Image Size:
33" (838.20 mm)
Maximum Diagonal Image Size:
26.50 ft (8077.20 mm)
Optical Zoom:
1.2x
Minimum Lens Aperture:
F/1.58
Maximum Lens Aperture:
F/1.72
Minimum Projection Distance:
35.43" (900 mm)
Maximum Projection Distance:
35.43 ft (10800 mm)
Lamp Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Number of Lamps:
UHE
Lamp Power:
200 W
Normal Mode Lamp Life:
5000 Hour
Economy Mode Lamp Life:
6000 Hour
Image Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Standard Mode Brightness:
2700 lm
Low Mode Brightness:
1890 lm
Color Supported:
16.7 Million Colors (24-bit)
Native Resolution:
1280 x 800
Graphic Mode:
WXGA
Native Aspect Ratio:
16:10
Zoom Ratio:
1.2:1
Contrast Ratio:
Vertical Keystone Correction:
-30°/ 30°
Horizontal Keystone Correction:
Video Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Video Signal Standard:
HDTV
Audio Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Number of Speakers:
1
Speaker Output Power:
1 W
Speaker Output Mode:
Mono
Interfaces/Ports Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Yes
USB Standard:
USB 2.0
Composite Video:
Component Video:
Power Description Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Input Voltage:
110 V AC 220 V AC
Operating Power Consumption:
283 W
Standby Power Consumption:
240 mW
Design Epson VS335W LCD Projector (V11H554220)
Form Factor:
Ceiling Mountable
Height:
3.03" (77 mm)
Width:
11.69" (297 mm)
Depth:
9.21" (234 mm)