Epson V11H38702002 specs.
  Projectors Specifications >> Epson >> Epson V11H38702002
Specifications | Reviews
General Information Epson V11H38702002
Projection Method:
Front, Ceiling, Rear
Platform Supported:
Mac, PC
Projection Lens Epson V11H38702002
Maximum Diagonal Image Size:
25 ft (7620 mm)
Zoom Type:
Manual Zoom
Optical Zoom:
1.6x
Minimum Lens Aperture:
F/1.51
Maximum Lens Aperture:
F/1.99
Lamp Epson V11H38702002
Lamp Type:
UHE
Lamp Power:
200 W
Normal Mode Lamp Life:
5000 Hour
Economy Mode Lamp Life:
6000 Hour
Image Epson V11H38702002
Standard Mode Brightness:
3000 lm
Color Supported:
16.7 Million Colors (24-bit)
Native Resolution:
1024 x 768
Graphic Mode:
XGA
Maximum Resolution:
1600 x 1200
Native Aspect Ratio:
4:3
Throw Ratio:
1.38 to 2.24:1
Zoom Ratio:
1.6:1
Contrast Ratio:
Vertical Keystone Correction:
-30°/ 30°
Horizontal Keystone Correction:
-30°/ 30°
Video Epson V11H38702002
Video Signal Format:
NTSC , SECAM, PAL
Audio Epson V11H38702002
Number of Speakers:
1
Speaker Output Power:
16 W
Speaker Output Mode:
Mono
Network & Communication Epson V11H38702002
Ethernet Technology:
Ethernet
Interfaces/Ports Epson V11H38702002
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Composite Video:
Component Video:
Network (RJ-45):
Power Description Epson V11H38702002
Input Voltage:
110 V AC, 220 V AC
Operating Power Consumption:
313 W
Standby Power Consumption:
300 mW
Physical Characteristics Epson V11H38702002
Form Factor:
Desktop, Ceiling Mountable
Height:
3.70" (93.98 mm)
Width:
13.60" (345.44 mm)
Depth:
10.30" (261.62 mm)