Manta MSP94501 Easy Selfie specs.
  Mobiles >> Manta >> Manta MSP94501 Easy Selfie
Specifications | Reviews | Secret codes
Unlock phone | Root phone
Backup | Flash Firmware | Screenshot
Manta MSP94501 Easy Selfie
Basic spec Manta MSP94501 Easy Selfie
GSM frequencies:
Standard UMTS:
Standard LTE:
FDD LTE: 800, 1800, 2100, 2600
Type:
Touch
Dimensions (W x H x D):
132.00 x 65.00 x 9.00 mm
Weight:
120.00 g
Main display:
Color / IPS TFT (4.50")
Display protection:
no
Standard battery:
Li-Ion 1750 mAh
Quick battery charging:
no
Internal memory:
8 GB
RAM memory:
1 GB
Memory cards:
yes,
microSD, microSDHC (up to 32 GB)
Smart Phone OS:?An operating system (OS) is software that interacts between a user and a smartphone.
Android 5.1 Lollipop
Touchscreen:
yes
DualSIM:
DualSIM mode:
Hybrid DualSIM:
Announced:
4Q 2016
Digital camera Manta MSP94501 Easy Selfie
Camera location:
Back
Photo matrix:
8 Mpx
Flash:
yes, LED
Video resolution:
3264x2448 px
Digital zoom:
Dual-colour LED flash:
Video formats:
MPEG4, H.263, H.264
Secondary camera Manta MSP94501 Easy Selfie
Camera location:
Front
Photo matrix:
2 Mpx
Flash:
yes, LED
1600x1200 px
Dual-colour LED flash:
Data transfer Manta MSP94501 Easy Selfie
xHTML:
WAP:
yes, v2.0
HSDPA:?High-Speed Downlink Packet Access
HSUPA:?High Speed Uplink Packet Access
HSPA:
HSPA+:?High Speed Packet Access
LTE DL:
LTE UP:
GPRS:?General Packet Radio Service
EDGE:
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
yes, v4.0
A2DP Profile:
Wi-Fi:?Wireless lan technology
yes, v802.11 b/g/n
WiFi frequencies:
2.4 GHz
Hotspot WiFi:
USB:?Universal Serial Bus
yes, v2.0
GPS module:
A-GPS:?Assisted Global Positioning System
NFC:?Near field communication
Communication and messaging Manta MSP94501 Easy Selfie
Call waiting:
Conferency:
Call forwarding:
Instant Messenger:
SMS:
MMS:
Dictionary:
yes, XT9
e-mail client:
e-mail protocols:
POP3, IMAP4, SMTP
RSS Reader:
Multimedia Manta MSP94501 Easy Selfie
Radio:
MP3:
Audio Jack:
3.5 mm