Toshiba Satellite C845-S4230 specs.
  Laptops Specs >> Toshiba >> Toshiba Satellite C845-S4230
Specifications | Reviews | Useful keys
Toshiba Satellite C845-S4230
Display Toshiba Satellite C845-S4230
Screen Size:
14.00 "
Display Screen Type:
Active Matrix TFT Color LCD
Aspect Ratio:
16:9
Screen Mode:
HD
Screen Resolution:
1366 x 768
Backlight Technology:
LED
Graphics Controller Manufacturer:
Intel
Graphics Controller Model:
Graphics Media Accelerator HD
Graphics Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Graphics Memory Accessibility:
Shared
Hard Drive Toshiba Satellite C845-S4230
Storage Size:
640 GB
Hard Drive Interface:
Serial ATA
Hard Drive RPM:?Revolutions per Minute
5400
Optical Drive Type:
DVD-Writer
Memory Toshiba Satellite C845-S4230
Memory Card Supported:
Standard Memory:
4 GB
Maximum Memory:
16 GB
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Memory Standard:
DDR3-1333/PC3-10600
Number of Total Memory Slots:
2
Memory Card Reader:
Yes
Network Toshiba Satellite C845-S4230
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Yes
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11b/g/n
Ethernet Technology:
Fast Ethernet
Bluetooth:?Bluetooth is used to exchange data between nearby mobile devices.
Bluetooth Standard:
Bluetooth 4.0
Dimensions Toshiba Satellite C845-S4230
Height:
1.3"
Width:
13.4"
Depth:
9.1"
Weight (Approximate):
73.6 oz
Color:
Mercury Silver
Detailed Specs Toshiba Satellite C845-S4230
Webcam:
Microphone:
Speakers:
Processor Toshiba Satellite C845-S4230
Processor Manufacturer:
Intel
Processor Type:
Pentium
Processor Model:
B970
Processor Speed:
2.30 GHz
Processor Core:
Dual-core (2 Core)
Cache:
2 MB
Chipset Manufacturer:
Software Toshiba Satellite C845-S4230
Operating System:
Windows 7 Home Basic with SP1
Operating System Architecture:
64-bit
Input Devices Toshiba Satellite C845-S4230
Pointing Device Type:
TouchPad
TouchPad Features:
Multi-touch Gesture
Battery Toshiba Satellite C845-S4230
Battery Chemistry:
Lithium Ion (Li-Ion)
Interfaces Toshiba Satellite C845-S4230
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of USB Ports:
3
Number of USB 2.0 Ports:
1
Number of USB 3.0 Ports:
2
VGA:
Audio Line In:
Audio Line Out:
Reviews, Questions about Toshiba Satellite C845-S4230
Write Review / Ask a question about Toshiba Satellite C845-S4230
      6+1= *
Toshiba Satellite C845-S4230
news
 ASUS Unveils 18-Inch Gaming Laptop with a 300Hz Display
news
The ASUS ExpertBook Ultra 14 laptop, announced at CES 2026, has been unveiled. It features a 10.9 mm-thick chassis, a tandem OLED display, and powerful hardware.