Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250 specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
Specifications | Reviews
General Information Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
Manufacturer Part Number:
R7250-1GD5-V2
Brand Name:
Asus
Product Model:
R7250-1GD5-V2
Technical Information Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
API Supported:
OpenGL 4.5, DirectX 12, DirectCompute 11, OpenCL
Processor & Chipset Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
Chipset Manufacturer:
AMD
Chipset Line:
Radeon
Chipset Series:
R7 200
Chipset Model:
R7 250
GPU Clock:
725 MHz
GPU Boost Clock:
925 MHz
Memory Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
Standard Memory:
1 GB
Memory Technology:
GDDR5
Bus Width:
128 bit
Interfaces/Ports Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
DisplayPort:
Yes
Number of DisplayPort Outputs:
1
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Number of HDMI Outputs:
1
DVI:?Digital Visual Interface
Total Number of DVI Outputs:
Number of DVI-I Ports:
Physical Characteristics Asus R7250-1GD5-V2 Radeon R7 250
Form Factor:
Plug-in Card
Cooler Type:
Fan Cooler
Height:
1.46" (37.08 mm)
Width:
4.76" (120.90 mm)
Length:
6.61" (167.89 mm)