Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Specifications | Reviews
General Specs Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Manufacturer:
ASUS Computer International
Manufacturer Part Number:
8400GS-SL-1GD3-L
Brand Name:
Asus
Product Model:
8400GS-SL-1GD3-L
Product Name:
8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS Graphic Card
Product Type:
Graphic Card
Technical Information Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
RAMDAC Speed:
400 MHz
Maximum Resolution:
2560 x 1600
Analog Signal:
Yes
Digital Signal:
Yes
HDCP Supported:
Features:
CUDA Technology, EMI Shield
Processor & Chipset Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Chipset Manufacturer:
NVIDIA
Chipset Line:
GeForce
Chipset Series:
8
Chipset Model:
8400 GS
GPU Clock:
589 MHz
Memory Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Standard Memory:
1 GB
Memory Speed:
1200 MHz
Memory Technology:
DDR3 SDRAM
Bus Width:
64 bit
Interfaces/Ports Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Host Interface:
PCI Express 2.0
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Outputs:
1
VGA:?Video Graphics Array
Number of VGA Outputs:
1
DVI:?Digital Visual Interface
Total Number of DVI Outputs:
Dual Link DVI Supported:
Software Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Software Included:
Utilities & Driver
Physical Characteristics Asus 8400GS-SL-1GD3-L GeForce 8400 GS
Form Factor:
Plug-in Card
Card Height:
Low-profile
Cooler Type:
Passive Cooler
Height:
4.8" (121.9 mm)
Thickness:
1.6" (40.6 mm)
Length:
7" (177.8 mm)