ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC TUF-RX7600XT-O16G-GAMING specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
Specifications | Reviews
General Specs ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
GPU Model:
AMD Radeon RX 7600 XT
Stream Processors:
2048
Dedicated AI Cores:
Yes
Interface:
PCI Express 4.0 x16
Video RAM:
16 GB GDDR6
Video I/O:
1x HDMI 2.1
3x DisplayPort 2.1
Power Connection:
2x 8-Pin PCI Connector
Recommended System Power Requirement:
600 W
GPU Width:
2.9-Slot
GPU ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
GPU Model:
AMD Radeon RX 7600 XT
Stream Processors:
2048
Clock Speed:
Gaming Mode: 2539 MHz
OC Mode: 2830 MHz
Dedicated AI Cores:
Yes
OpenGL: 4.6
Memory ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
Video RAM:
16 GB GDDR6
Memory Speed:
18 Gb/s
Memory Interface Width:
128-Bit
Display Support ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
Video I/O:
1x HDMI 2.1
3x DisplayPort 2.1
Power Requirements ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
Power Connection:
2x 8-Pin PCI Connector
600 W
Compatibility ASUS Radeon RX 7600 XT TUF Gaming OC Graphics Card TUF-RX7600XT-O16G-GAMING
Height:
5.62" / 142.75 mm
Length:
11.8" / 300.2 mm