ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC DUAL-RX7600XT-O16G specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC DUAL-RX7600XT-O16G
Specifications | Reviews
General Specs ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
GPU Model:
AMD Radeon RX 7600 XT
Stream Processors:
2048
Dedicated AI Cores:
Yes
Interface:
PCI Express 4.0 x16
Video RAM:
16 GB GDDR6
Video I/O:
1x HDMI 2.1
3x DisplayPort 2.1
Power Connection:
1x 8-Pin PCI Connector
Recommended System Power Requirement:
600 W
GPU Width:
2.5-Slot
GPU ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
GPU Model:
AMD Radeon RX 7600 XT
Stream Processors:
2048
Clock Speed:
Gaming Mode: 2493 MHz
OC Mode: 2801 MHz
Dedicated AI Cores:
Yes
Interface:
PCI Express 4.0 x16
Supported APIs:
OpenGL: 4.6
Memory ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
Video RAM:
16 GB GDDR6
Memory Speed:
18 Gb/s
Memory Interface Width:
128-Bit
Display Support ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
Video I/O:
1x HDMI 2.1
3x DisplayPort 2.1
Power Requirements ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
Power Connection:
1x 8-Pin PCI Connector
600 W
Compatibility ASUS Radeon RX 7600 XT Dual OC Graphics Card DUAL-RX7600XT-O16G
Expansion Slot Compatibility:
Full Height
Height:
4.85" / 123.24 mm
Length:
8.9" / 227.2 mm