ASUS Radeon RX 6750 XT Republic of Gamers Strix OC ROG-STRIX-RX6750XT-O12G-GAMING specs.
Specifications | Reviews
General Specs ASUS Radeon RX 6750 XT Republic of Gamers Strix OC ROG-STRIX-RX6750XT-O12G-GAMING
GPU Model:
AMD Radeon RX 6750 XT
Stream Processors:
2560
Interface:
PCI Express 4.0 x16
GPU Memory:
12 GB
Memory Interface:
GDDR6
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.1
PCI Power Connectors:
2 x 8-Pin
Recommended System Power Requirement:
750 W
GPU Width:
2.75-Slot
GPU ASUS Radeon RX 6750 XT Republic of Gamers Strix OC ROG-STRIX-RX6750XT-O12G-GAMING
GPU Model:
AMD Radeon RX 6750 XT
Stream Processors:
2560
Boost Clock Speed:
OC Mode: 2643 MHz
Gaming Mode: 2623 MHz
Interface:
PCI Express 4.0 x16
OS Compatibility:
Windows
Memory Speed:
18 Gb/s
GPU Memory:
12 GB
Memory Interface:
GDDR6
Memory Interface Width:
192-Bit
Memory Bandwidth:
432 GB/s
Display Support ASUS Radeon RX 6750 XT Republic of Gamers Strix OC ROG-STRIX-RX6750XT-O12G-GAMING
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.1
Maximum Digital Resolution:
7680 x 4320
Power Requirements ASUS Radeon RX 6750 XT Republic of Gamers Strix OC ROG-STRIX-RX6750XT-O12G-GAMING
PCI Power Connectors:
2 x 8-Pin
750 W
Expansion Slot Compatibility:
Full Height
Height:
5.6" / 141.00 mm
Length:
12.7" / 322.00 mm