ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G
Specifications | Reviews
General Specs ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G
GPU Model:
AMD Radeon RX 6650 XT
Stream Processors:
2048
Interface:
PCI Express 4.0 x16
GPU Memory:
8 GB
Memory Interface:
GDDR6
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.1
PCI Power Connectors:
1 x 8-Pin
Recommended System Power Requirement:
650 W
GPU Width:
2.5-Slot
GPU ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G
GPU Model:
AMD Radeon RX 6650 XT
Stream Processors:
2048
Boost Clock Speed:
OC Mode: 2689 MHz
Gaming Mode: 2669 MHz
Interface:
PCI Express 4.0 x16
OS Compatibility:
Windows
Memory Speed:
17.5 Gb/s
GPU Memory:
8 GB
Memory Interface:
GDDR6
Memory Interface Width:
128-Bit
Memory Bandwidth:
280.3 GB/s
Display Support ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.1
Maximum Digital Resolution:
7680 x 4320
Power Requirements ASUS Radeon RX 6650 XT Dual OC DUAL-RX6650XT-O8G
PCI Power Connectors:
1 x 8-Pin
650 W
Expansion Slot Compatibility:
Full Height
Height:
5.3" / 134.00 mm
Length:
9.6" / 243.00 mm