ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G
Specifications | Reviews
General Specs ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G
GPU Model:
AMD Radeon RX 6500 XT
Stream Processors:
1024
Interface:
PCI Express 4.0 x16
GPU Memory:
4 GB
Memory Interface:
GDDR6
Display I/O:
1 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort 1.4a
PCI Power Connectors:
1 x 6-Pin
Recommended System Power Requirement:
500 W
GPU Width:
Dual-Slot
GPU ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G
GPU Model:
AMD Radeon RX 6500 XT
Stream Processors:
1024
Boost Clock Speed:
OC Mode: 2820 MHz
Gaming Mode: 2820 MHz
Base Clock Speed:
OC Mode: 2670 MHz
Gaming Mode: 2650 MHz
Interface:
PCI Express 4.0 x16
OS Compatibility:
Windows
Memory Speed:
18 Gb/s
GPU Memory:
4 GB
Memory Interface:
GDDR6
Memory Interface Width:
64-Bit
Memory Bandwidth:
144 GB/s
Display Support ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G
Display I/O:
1 x HDMI 2.1
1 x DisplayPort 1.4a
Maximum Digital Resolution:
7680 x 4320
Power Requirements ASUS Radeon RX 6500 XT Dual OC DUAL RX6500XT O4G
PCI Power Connectors:
1 x 6-Pin
500 W
Height:
5.0" / 128.00 mm
Length:
7.9" / 201.00 mm