ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
Specifications | Reviews
General Specs ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
GPU Model:
NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
Stream Processors:
7680 CUDA Cores
Interface:
PCI Express 4.0 x16
GPU Memory:
12 GB
Memory Interface:
GDDR6X
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
2 x HDMI 2.1a
PCI Power Connectors:
1 x 16-Pin
Recommended System Power Requirement:
750 W
GPU Width:
3.2-Slot
GPU ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
GPU Model:
NVIDIA GeForce RTX 4070 Ti
Stream Processors:
7680 CUDA Cores
Boost Clock Speed:
OC Mode: 2640 MHz
Gaming Mode: 2610 MHz
Interface:
PCI Express 4.0 x16
Supported APIs:
DirectX: 12
OpenGL: 4.6
OpenCL: 3
Vulkan: 1.3
Shader Model: 6.7
Memory ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
Memory Speed:
21 Gb/s
GPU Memory:
12 GB
Memory Interface:
GDDR6X
Memory Interface Width:
192-Bit
Memory Bandwidth:
504.2 GB/s
Display Support ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
Display I/O:
3 x DisplayPort 1.4a
2 x HDMI 2.1a
Maximum Digital Resolution:
7680 x 4320 @ 60 Hz
Power Requirements ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
PCI Power Connectors:
1 x 16-Pin
750 W
Dimensions ASUS GeForce RTX 4070 Ti TUF Gaming TUF-RTX4070TI-12G-GAMING
Expansion Slot Compatibility:
Full Height
Height:
5.4" / 138.00 mm
Length:
12.0" / 305.00 mm