ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2 specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
Specifications | Reviews
General Specs ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
GPU Model:
NVIDIA GeForce GTX 1650
Stream Processors:
896 CUDA Cores
Interface:
PCI Express 3.0 x16
GPU Memory:
4 GB
Memory Interface:
GDDR6
Display I/O:
1 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.0b
1 x DVI-D DL
Recommended System Power Requirement:
300 W
GPU Width:
Dual-Slot
GPU ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
GPU Model:
NVIDIA GeForce GTX 1650
Stream Processors:
896 CUDA Cores
Boost Clock Speed:
OC Mode: 1650 MHz
Base Clock Speed:
1620 MHz
Interface:
PCI Express 3.0 x16
Supported APIs:
DirectX: 12
OpenGL: 4.5
Memory Speed:
12 Gb/s
GPU Memory:
4 GB
Memory Interface:
GDDR6
Memory Interface Width:
128-Bit
Display Support ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
Display I/O:
1 x DisplayPort 1.4a
1 x HDMI 2.0b
1 x DVI-D DL
Maximum Digital Resolution:
7680 x 4320
Power Requirements ASUS GeForce GTX 1650 Dual V2 OC Edition DUAL-GTX1650-O4GD6-P-V2
300 W
Expansion Slot Compatibility:
Full Height
Height:
4.8" / 121.00 mm
Length:
8.3" / 210.8 mm