ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00) specs.
  Video cards Specs >> ASUS >> ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Specifications | Reviews
Graphics chipset ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Graphics chipset:
NVIDIA GeForce GTX 1650
GPU brand:
NVIDIA
Chipset frequency:
1410 MHz
Boosted frequency:
1650 MHz
Overclocked:
Yes
Number of GPU:
1
Bus:
PCI Express 3.0 x16
Memory ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Video memory size:
4 GB
Memory interface:
128 bit(s)
Video memory frequency:
12000 MHz
Memory type:
GDDR6
Architecture ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Stream processors:
896
Direct X support (version):
12
General characteristics ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Multi-GPU:
None
Display ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
HD Ready:
Yes
4K UHD resolution(s):
VR Ready (virtual reality):
No
VirtualLink compatible:
No
Connectivity ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Video outputs:
1 X DisplayPort Female, 1 X DVI Female, 1 X HDMI Female
Number of monitor:
3
HDMI standard:
HDMI 2.0b
DisplayPort standard:
DisplayPort 1.4
DVI Output Standard:
DVI-D Dual Link (24 1)
DVI Dual-Link:
Power connector(s):
None
Design ASUS GeForce GTX 1650 DUAL-GTX1650-O4GD6-MINI (90YV0EH6-M0NA00)
Cooling type:
Active (fansink)
Consumption:
75 W
Low profile:
Format:
Dual Slot
Number of PCI slots:
2
LED:
LED RGB:
Length:
200 mm
Width:
124 mm
Thickness:
39 mm