Sony Handycam HDR-TD20V specs.
  Video Cameras Specs >> Sony >> Sony Handycam HDR-TD20V
Specifications | Reviews
Basic characteristics Spec Sony Handycam HDR-TD20V
Shape:
Horizontal
Optical Sensor Type / Size:
1/3.91" "Exmor R" CMOS Sensor
Total Pixels:
54.3MP
Valid Pixels:
37.6MP
Valid Video Pixels:
50.2MP
Resolution:
1920x1080 - Full HD
Optical Zoom:
10x
Digital Zoom:
120x
LCD Monitor:
3.5inch
Recording Media:
SD Card
SDHC Card
SDXC Card
Memory Stick PRO Duo
Memory Stick PRO-HG Duo
Detailed Spec Sony Handycam HDR-TD20V
Touch Panel:
yes
3D:
yes
Connections:
USB, HDMI, mini HDMI
Battery Type:
NP-FV70
Battery Life:
220min
Size Sony Handycam HDR-TD20V
Dimensions (WxHxD):
71.5x63.5x130.5 mm
Weight:
460 g
Reviews, Questions about Sony Handycam HDR-TD20V
Write Review / Ask a question about Sony Handycam HDR-TD20V
      8+7= *
Popular today
DJI Phantom 3 Standard
DJI Phantom 3 Standard
Type: Drone; Optical Sensor Type / Size: 1/2.3” CMOS FOV 94° 20 mm (35 mm format equivalent) f/2.8; Valid Pixels: 12 MP; Resolution: 1920x1080 - Full HD 1280x720 - HD 2704x1520; Recording Media: Micro...