Sony Handycam DCR-SR20E specs.
  Video Cameras Specs >> Sony >> Sony Handycam DCR-SR20E
Specifications | Reviews
Basic characteristics Spec Sony Handycam DCR-SR20E
Shape:
Horizontal
Optical Sensor Type / Size:
1/8” Advanced HAD CCD
Resolution:
640x480
Optical Zoom:
50x
Digital Zoom:
1800x
LCD Monitor:
2.7inch
Hard Drive Size:
80GB
Detailed Spec Sony Handycam DCR-SR20E
Touch Panel:
yes
Connections:
USB 2.0 High speed
Battery Type:
NP-FV30
Size Sony Handycam DCR-SR20E
Dimensions (WxHxD):
59 x 65 x 124 mm
Weight:
Approx. 270g
Reviews, Questions about Sony Handycam DCR-SR20E
Write Review / Ask a question about Sony Handycam DCR-SR20E
      4+3= *
Popular today
Panasonic NV-MD10000
Panasonic NV-MD10000
Shape: Horizontal; Optical Sensor Type / Size: 1/6" x3 CCD; Valid Video Pixels: 0.54MP; Optical Zoom: 10x; Digital Zoom: 500 x; LCD Monitor: 2.5 inch; Recording Media: MiniDV; Finder: yes; Connec...
DJI Phantom 3 Standard
DJI Phantom 3 Standard
Type: Drone; Optical Sensor Type / Size: 1/2.3” CMOS FOV 94° 20 mm (35 mm format equivalent) f/2.8; Valid Pixels: 12 MP; Resolution: 1920x1080 - Full HD 1280x720 - HD 2704x1520; Recording Media: Micro...