Lg OLED65C7P specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg OLED65C7P
Specifications | Reviews
General Information Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Screen Size:
64.5"
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Interactive Features:
Voice Recognition
Operating System:
WebOS 3.5
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
Netflix, YouTube, Hulu, Google Play Movies & TV, Sling TV
Video Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Speakers:
RMS Output Power:
40 W
Sound System:
Dolby Atmos, DTS HD, OLED Surround
Network & Communication Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11ac
Interfaces/Ports Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Number of USB Ports:
3
Component Video:
Composite Video:
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Remote Control Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Remote Control Included:
Power Description Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Energy Consumption per Year:
220 kWh
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
VESA Mount Standard:
300 x 200
Height:
32.8"
Width:
57.2"
Depth:
1.8"
Height with Stand:
34.40"
Width with Stand:
57.20"
Depth with Stand:
8.50"
Weight (Approximate):
50.30 lb
Weight with Stand (Approximate):
54.50 lb
Miscellaneous Lg OLED65C7P Lg OLED65C7P
Package Contents:
C7 OLED 4K HDR Smart TV - 65" Class (64.5" Diag), Magic Remote Control
Reviews, Questions about Lg OLED65C7P
Write Review / Ask a question about Lg OLED65C7P
      7+2= *
Lg OLED65C7P
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.