Lg OLED65B6P specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg OLED65B6P
Specifications | Reviews
General Information Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Screen Size:
65"
Aspect Ratio:
Yes
Interactive Features:
Voice Recognition
Operating System:
webOS 3.0
Features:
Progressive Scan, Web Browser, Wall Mountable, Screen Mirroring
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Video Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Analog Tuner:
NTSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Speakers:
RMS Output Power:
40 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS, Surround
Network & Communication Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wireless LAN Standard:
IEEE 802.11ac
Interfaces/Ports Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Number of USB Ports:
3
Component Video:
Composite Video:
Remote Control Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Remote Control Included:
Power Description Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Energy Consumption per Year:
175 kWh
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
VESA Mount Standard:
300 x 200
Height:
33" (838.20 mm)
Width:
57.10" (1450.34 mm)
Depth:
1.90" (48.26 mm)
Height with Stand:
34.70" (881.38 mm)
Width with Stand:
57.10" (1450.34 mm)
Depth with Stand:
8.90" (226.06 mm)
Weight (Approximate):
22.59 kg
Weight with Stand (Approximate):
25.90 kg
Miscellaneous Lg OLED65B6P Lg OLED65B6P
Package Contents:
OLED65B6P OLED TV, Magic Remote Control
Reviews, Questions about Lg OLED65B6P
Write Review / Ask a question about Lg OLED65B6P
      6+7= *
Lg OLED65B6P
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.