Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC) specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Specifications | Reviews
Technical Information Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Screen Size Class:
22" (558.80 mm)
Viewable Screen Size:
22"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
PC Streaming:
No
Internet Access:
No
Video Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
RMS Output Power:
6 W
Network & Communication Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Total Number of HDMI Ports:
1
USB:?Universal Serial Bus
Yes
Power Description Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Input Voltage:
120 V AC 230 V AC
Energy & Performance Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Operating Power Consumption:
24 W
Energy Consumption per Year:
34 kWh
Standby Power Consumption:
1 W
Off-Mode Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Design Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
VESA Mount Standard:
75 x 75
Height:
12.50" (317.50 mm)
Width:
20" (508 mm)
Depth:
2.10" (53.34 mm)
Height with Stand:
14.10" (358.14 mm)
Width with Stand:
20" (508 mm)
Depth with Stand:
5.80" (147.32 mm)
Weight:
2.90 kg
Weight with Stand (Approximate):
2.99 kg
Miscellaneous Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
EPA
Reviews, Questions about Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
Write Review / Ask a question about Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
      8+10= *
Lg Lj4540 22lj4540 22 (22LJ4540-DDC)
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.