Lg 86SJ9570 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 86SJ9570
Specifications | Reviews
General Information Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Screen Size:
86"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Interactive Features:
Voice Print Recognition
Features:
Electronic Program Guide:
Yes
PC Streaming:
Internet Access:
Streaming Service:
Netflix, Xumo, Reuters, Amazon Instant Video, YouTube
Video Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
RMS Output Power:
80 W
Sound System:
ULTRA Surround, DTS HD
Network & Communication Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Energy Consumption per Year:
226 kWh
Standby Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
VESA Mount Standard:
600 x 400
Height:
43.9"
Width:
76.3"
Depth:
2.7"
Height with Stand:
46.30"
Width with Stand:
76.30"
Depth with Stand:
14.40"
Weight (Approximate):
110.90 lb
Weight with Stand (Approximate):
120.40 lb
Miscellaneous Lg 86SJ9570 Lg 86SJ9570
Package Contents:
SUPER UHD 4K HDR Smart LED TV - 86" Class (85.6" Diag), Magic Remote Control
Energy Star:
Reviews, Questions about Lg 86SJ9570
Write Review / Ask a question about Lg 86SJ9570
      4+7= *
Lg 86SJ9570
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.