Lg 65UX340C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 65UX340C
Specifications | Reviews
General Information Lg 65UX340C Lg 65UX340C
Screen Size:
65"
Backlight Technology:
Edge LED
Features:
Video Lg 65UX340C Lg 65UX340C
4K UHDTV
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 240Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 65UX340C Lg 65UX340C
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Virtual Surround
Interfaces/Ports Lg 65UX340C Lg 65UX340C
Yes
VGA:
Energy & Performance Lg 65UX340C Lg 65UX340C
Operating Power Consumption:
93.60 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 65UX340C Lg 65UX340C
Color:
Silver, Black
Height:
33.30" (845.82 mm)
Width:
57.50" (1460.50 mm)
Depth:
2.30" (58.42 mm)
Height with Stand:
55.60" (1412.24 mm)
Width with Stand:
57.50" (1460.50 mm)
Depth with Stand:
13.30" (337.82 mm)
Weight (Approximate):
27 kg
Weight with Stand (Approximate):
29.60 kg
Miscellaneous Lg 65UX340C Lg 65UX340C
Package Contents:
65" Class (64.53" Diagonal) UX340C Commercial Lite Ultra High Definition TV, Manual, Power Cord
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 7.0, RoHS
Reviews, Questions about Lg 65UX340C
Write Review / Ask a question about Lg 65UX340C
      4+1= *
Lg 65UX340C
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.