Lg 65UB9200 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 65UB9200
Specifications | Reviews
General Information Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Screen Size:
65"
Backlight Technology:
LED Plus
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
In-plane Switching (IPS) Technology, Mobile High Definition Link (MHL)
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
Netflix, HuluPlus, YouTube, M-GO, VUDU, CinemaNow, NetCast
Video Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
Ultra Clarity Index 1320
Scan Format:
2160p
Audio Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Speakers:
Number of Speakers:
2
RMS Output Power:
35 W
Sound System:
DTS, Dolby Digital
Network & Communication Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Inputs:
3
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 3.0
Number of USB Ports:
Composite Video:
Number of Composite Video Inputs:
1
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Number of Digital Audio Optical Output:
Power Description Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Energy Consumption per Year:
157 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 65UB9200 Lg 65UB9200
Color:
Black
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
33.8"
Width:
57.2"
Depth:
2.4"
Height with Stand:
36"
Width with Stand:
57.20"
Depth with Stand:
11.80"
Weight (Approximate):
74.30 lb
Weight with Stand (Approximate):
76.70 lb
Reviews, Questions about Lg 65UB9200
Write Review / Ask a question about Lg 65UB9200
      8+3= *
Lg 65UB9200
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.