Lg 65LX341C specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 65LX341C
Specifications | Reviews
General Information Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Screen Size:
65"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Progressive Scan
Video Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Enhanced Refresh Rate:
240 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Speakers:
Yes
Interfaces/Ports Lg 65LX341C Lg 65LX341C
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Yes
Number of HDMI Inputs:
1
USB:?Universal Serial Bus
Composite Video:
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
VGA:
Power Description Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Color:
Black
Height:
33.40" (848.36 mm)
Width:
57.50" (1460.50 mm)
Depth:
2.30" (58.42 mm)
Height with Stand:
35.40" (899.16 mm)
Width with Stand:
57.50" (1460.50 mm)
Depth with Stand:
11.60" (294.64 mm)
Weight (Approximate):
28.80 kg
Weight with Stand (Approximate):
34.02 kg
Miscellaneous Lg 65LX341C Lg 65LX341C
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR 7.0, EPEAT Silver
Reviews, Questions about Lg 65LX341C
Write Review / Ask a question about Lg 65LX341C
      3+3= *
Lg 65LX341C
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.