Lg 65EG9600 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 65EG9600
Specifications | Reviews
General Information Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Screen Size:
65"
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Interactive Features:
Voice Control
Operating System:
WebOS 2.0
Features:
Web Browser
3D Type:
3D
3D Technology:
Polarized
3D Glasses Required:
Yes
PC Streaming:
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
YouTube
Curved Screen:
Video Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Scan Format:
2160p
Audio Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Speakers:
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Surround, Dolby Digital
Network & Communication Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Number of USB Ports:
3
USB Standard:
USB 3.0
Component Video:
Composite Video:
Digital Audio Output:
VGA:
No
Network (RJ-45):
Remote Control Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Remote Control Included:
Energy & Performance Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Energy Consumption per Year:
248 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Color:
Black
Height:
33.10" (840.74 mm)
Width:
57" (1447.80 mm)
Depth:
2" (50.80 mm)
Height with Stand:
34.80" (883.92 mm)
Width with Stand:
57" (1447.80 mm)
Depth with Stand:
9.30" (236.22 mm)
Weight (Approximate):
20 kg
Weight with Stand (Approximate):
25.08 kg
Miscellaneous Lg 65EG9600 Lg 65EG9600
Package Contents:
65" Class (64.5" Diagonal) Smart Curved OLED 3D TV W/ WebOS 2.0, Remote Control, 2 x 3D Glasses,
Reviews, Questions about Lg 65EG9600
Write Review / Ask a question about Lg 65EG9600
      6+2= *
Lg 65EG9600
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.