Lg 60LB7100 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 60LB7100
Specifications | Reviews
General Information Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Screen Size:
60"
Backlight Technology:
Edge LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Interactive Features:
Motion Remote
Videocall:
Enabled
Features:
Web Browser, Mobile High Definition Link (MHL), In-plane Switching (IPS) Technology
3D Type:
3D
3D Technology:
Polarized
3D Conversion:
Yes
3D Glasses Required:
PC Streaming:
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
YouTube, HuluPlus, Netflix
Video Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Enhanced Refresh Rate:
240 Hz
Motion Interpolation Technology:
Motion Clarity Index 960
Scan Format:
1080p
Audio Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Speakers:
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS
Network & Communication Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
3
Composite Video:
Component Video:
Digital Audio Output:
Headphone:
Network (RJ-45):
Remote Control Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Remote Control Included:
Energy & Performance Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Energy Consumption per Year:
91 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
31.30" (795.02 mm)
Width:
53.19" (1351.03 mm)
Depth:
2.26" (57.40 mm)
Height with Stand:
32.80" (833.12 mm)
Width with Stand:
53.19" (1351.03 mm)
Depth with Stand:
10.70" (271.78 mm)
Weight (Approximate):
21.77 kg
Weight with Stand (Approximate):
22.50 kg
Miscellaneous Lg 60LB7100 Lg 60LB7100
Package Contents:
LB7100 Series 1080p Smart 3D HDTV with webOS, Magic Remote Control, 2 x 3D Glasses
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 60LB7100
Write Review / Ask a question about Lg 60LB7100
      7+10= *
Lg 60LB7100
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.