Lg 55UV770H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55UV770H
Specifications | Reviews
General Information Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Screen Size:
55"
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Video Lg 55UV770H Lg 55UV770H
2160p
Audio Lg 55UV770H Lg 55UV770H
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby
Network & Communication Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 55UV770H Lg 55UV770H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Input Voltage:
120 V AC
Energy & Performance Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Operating Power Consumption:
55.40 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Color:
Silver
Height:
28.30" (718.82 mm)
Width:
48.70" (1236.98 mm)
Depth:
1.60" (40.64 mm)
Height with Stand:
30.30" (769.62 mm)
Width with Stand:
48.70" (1236.98 mm)
Depth with Stand:
11.90" (302.26 mm)
Weight (Approximate):
15.29 kg
Weight with Stand (Approximate):
18.51 kg
Miscellaneous Lg 55UV770H Lg 55UV770H
Package Contents:
DLNA Certified:
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about Lg 55UV770H
Write Review / Ask a question about Lg 55UV770H
      6+10= *
Lg 55UV770H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.