Lg 55UJ7700 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55UJ7700
Specifications | Reviews
General Information Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Screen Size:
55"
Yes
Interactive Features:
Voice Print Recognition
Streaming Service:
Netflix, Amazon Instant Video, YouTube, Xumo, Reuters
Video Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
DTS HD, ULTRA Surround
Network & Communication Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Energy Consumption per Year:
116 kWh
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.60" (726.44 mm)
Width:
48.70" (1236.98 mm)
Depth:
2.40" (60.96 mm)
Height with Stand:
30.60" (777.24 mm)
Width with Stand:
48.70" (1236.98 mm)
Depth with Stand:
9.20" (233.68 mm)
Weight (Approximate):
15.69 kg
Weight with Stand (Approximate):
15.92 kg
Miscellaneous Lg 55UJ7700 Lg 55UJ7700
Package Contents:
4K UHD HDR Smart LED TV - 55" Class (54.6" Diag), Remote Control
Energy Star:
Reviews, Questions about Lg 55UJ7700
Write Review / Ask a question about Lg 55UJ7700
      4+4= *
Lg 55UJ7700
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.