Lg 55UB8500 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55UB8500
Specifications | Reviews
General Information Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Screen Size:
55"
16:9
Response Time:
1 ms
Smart TV:
Yes
Videocall:
Enabled
Features:
In-plane Switching (IPS) Technology, Web Browser, Mobile High Definition Link (MHL)
3D Type:
3D
3D Technology:
Polarized
3D Conversion:
Yes
3D Glasses Required:
PC Streaming:
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
YouTube, Netflix, HuluPlus
Video Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Digital Tuner:
ATSC
Analog Tuner:
NTSC
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Speakers:
Number of Speakers:
2
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS
Network & Communication Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Inputs:
4
Total Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 3.0
Number of USB Ports:
3
Composite Video:
Number of Composite Video Inputs:
1
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Number of Digital Audio Optical Output:
Power Description Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Energy Consumption per Year:
177 kWh
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Color:
Black
Height:
28.60" (726.44 mm)
Width:
48.50" (1231.90 mm)
Depth:
1.50" (38.10 mm)
Height with Stand:
30.20" (767.08 mm)
Width with Stand:
48.50" (1231.90 mm)
Depth with Stand:
10.30" (261.62 mm)
Weight (Approximate):
20.50 kg
Weight with Stand (Approximate):
21.18 kg
Miscellaneous Lg 55UB8500 Lg 55UB8500
Package Contents:
55" Class (54.6" Diagonal) 2160p Smart w/ webOS 3D Ultra HD 4K TV, 2 x 3D Glasses,
Reviews, Questions about Lg 55UB8500
Write Review / Ask a question about Lg 55UB8500
      8+7= *
Lg 55UB8500
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.