Lg 55UB8200 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55UB8200
Specifications | Reviews
General Information Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Screen Size:
55"
Backlight Technology:
LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
In-plane Switching (IPS) Technology, Web Browser, Mobile High Definition Link (MHL)
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
YouTube, Netflix, HuluPlus
Video Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Enhanced Refresh Rate:
120 Hz
Motion Interpolation Technology:
Ultra Clarity Index 1080
Scan Format:
2160p
Audio Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Speakers:
Number of Speakers:
2
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS
Network & Communication Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 3.0
Number of USB Ports:
3
Composite Video:
Number of Composite Video Inputs:
1
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
1
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Number of Digital Audio Optical Output:
Power Description Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Energy Consumption per Year:
171 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Color:
Black
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
28.60" (726.44 mm)
Width:
48.50" (1231.90 mm)
Depth:
1.50" (38.10 mm)
Height with Stand:
30.20" (767.08 mm)
Width with Stand:
48.50" (1231.90 mm)
Depth with Stand:
10.20" (259.08 mm)
Weight (Approximate):
20.50 kg
Weight with Stand (Approximate):
21.18 kg
Miscellaneous Lg 55UB8200 Lg 55UB8200
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 55UB8200
Write Review / Ask a question about Lg 55UB8200
      5+6= *
Lg 55UB8200
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.