Lg 55SJ8000 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55SJ8000
Specifications | Reviews
General Information Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Screen Size:
54.6"
Backlight Technology:
Nanocell
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Interactive Features:
Voice Print Recognition
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Streaming Service:
Netflix, YouTube, Hulu, Google Play Movies & TV
Video Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 240Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
DTS HD, ULTRA Surround
Network & Communication Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Energy Consumption per Year:
123 kWh
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.30" (718.82 mm)
Width:
48.70" (1236.98 mm)
Depth:
2.40" (60.96 mm)
Height with Stand:
30.50" (774.70 mm)
Width with Stand:
48.70" (1236.98 mm)
Depth with Stand:
9.70" (246.38 mm)
Weight (Approximate):
15.29 kg
Weight with Stand (Approximate):
16.69 kg
Miscellaneous Lg 55SJ8000 Lg 55SJ8000
Package Contents:
Super UHD 4K HDR Smart LED TV w/ Nano Cell Display - 55" Class (54.6" Diag), Magic Remote Control
Energy Star:
Reviews, Questions about Lg 55SJ8000
Write Review / Ask a question about Lg 55SJ8000
      1+9= *
Lg 55SJ8000
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.