Lg 55LX774H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55LX774H
Specifications | Reviews
General Information Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Screen Size:
55"
Backlight Technology:
Edge LED
Horizontal Viewing Angle:
178°
Vertical Viewing Angle:
178°
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Streaming Service:
AccuWeather, YouTube, Hulu
Video Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Digital Tuner:
ATSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 55LX774H Lg 55LX774H
RMS Output Power:
20 W
Network & Communication Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 55LX774H Lg 55LX774H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
2
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Operating Power Consumption:
67.30 W
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 55LX774H Lg 55LX774H
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
28.5"
Width:
48.9"
Depth:
2.2"
Height with Stand:
30.70"
Width with Stand:
48.90"
Depth with Stand:
12.80"
Weight (Approximate):
39 lb
Weight with Stand (Approximate):
46.50 lb
Miscellaneous Lg 55LX774H Lg 55LX774H
Package Contents:
55LX774H LED-LCD TV, Power Cable (5.9 ft.), Owner's Manual, Easy Setup Guide
DLNA Certified:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS
Reviews, Questions about Lg 55LX774H
Write Review / Ask a question about Lg 55LX774H
      5+9= *
Lg 55LX774H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.