Lg 55LF6000 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55LF6000
Specifications | Reviews
General Information Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Screen Size:
55"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Features:
Sleep Timer, Progressive Scan, Wall Mountable
Media Player:
Yes
Video Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Digital Tuner:
ATSC
Analog Tuner:
NTSC
Video Signal Standard:
HDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Enhanced Refresh Rate:
120 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
1080p
Audio Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Speakers:
Yes
Number of Speakers:
2
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital Plus, Virtual Surround
Interfaces/Ports Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Inputs:
2
Total Number of HDMI Ports:
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
1
Composite Video:
Number of Composite Video Inputs:
1
Component Video:
Number of Component Video Inputs:
Digital Audio Output:
Number of Digital Audio Optical Output:
Power Description Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Estimated Annual Operating Cost:
Energy & Performance Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Operating Power Consumption:
120 W
Energy Consumption per Year:
97 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Color:
Black
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
28.30" (718.82 mm)
Width:
48.90" (1242.06 mm)
Depth:
2.20" (55.88 mm)
Height with Stand:
30.40" (772.16 mm)
Width with Stand:
48.90" (1242.06 mm)
Depth with Stand:
10" (254 mm)
Weight (Approximate):
17.30 kg
Weight with Stand (Approximate):
17.70 kg
Miscellaneous Lg 55LF6000 Lg 55LF6000
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 55LF6000
Write Review / Ask a question about Lg 55LF6000
      1+9= *
Lg 55LF6000
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.