Lg 55LB5800 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55LB5800
Specifications | Reviews
General Information Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Screen Size:
55"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Videocall:
Enabled
Features:
Mobile High Definition Link (MHL)
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
Netflix, YouTube
Video Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Motion Interpolation Technology:
Motion Clarity Index 120
Scan Format:
1080p
Audio Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Speakers:
Number of Speakers:
2
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS, Virtual Surround Plus
Network & Communication Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
USB Standard:
USB 2.0
Number of USB Ports:
3
Composite Video:
Component Video:
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Energy & Performance Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Energy Efficiency Class:
A
Energy Consumption per Year:
58 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
VESA Mount Standard:
400 x 400
Height:
28.54" (724.92 mm)
Width:
48.94" (1243.08 mm)
Depth:
2.24" (56.90 mm)
Height with Stand:
30.39" (771.91 mm)
Width with Stand:
48.94" (1243.08 mm)
Depth with Stand:
10.04" (255.02 mm)
Weight (Approximate):
18.01 kg
Weight with Stand (Approximate):
18.42 kg
Miscellaneous Lg 55LB5800 Lg 55LB5800
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 55LB5800
Write Review / Ask a question about Lg 55LB5800
      10+4= *
Lg 55LB5800
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.