Lg 55EC9300 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 55EC9300
Specifications | Reviews
General Information Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Screen Size:
55"
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Videocall:
Enabled
Features:
Web Browser, Mobile High Definition Link (MHL)
3D Type:
3D
3D Technology:
Polarized
3D Conversion:
Yes
3D Glasses Required:
PC Streaming:
Internet Access:
Media Player:
Streaming Service:
Netflix, YouTube, HuluPlus
Curved Screen:
Video Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Video Signal Standard:
HDTV
Scan Format:
1080p
Audio Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Speakers:
RMS Output Power:
40 W
Sound System:
Dolby Digital, DTS
Network & Communication Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Ethernet:
Ethernet Technology:
Ethernet
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Number of USB Ports:
3
USB Standard:
USB 2.0
Component Video:
Composite Video:
Digital Audio Output:
Network (RJ-45):
Remote Control Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Remote Control Included:
Energy & Performance Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Energy Consumption per Year:
151 kWh
Standby Power Consumption:
300 mW
Maximum Resolution:
1920 x 1080
Physical Characteristics Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Height:
28.10" (713.74 mm)
Width:
48.20" (1224.28 mm)
Depth:
3.10" (78.74 mm)
Height with Stand:
29.60" (751.84 mm)
Width with Stand:
48.20" (1224.28 mm)
Depth with Stand:
8" (203.20 mm)
Weight (Approximate):
14.38 kg
Weight with Stand (Approximate):
16.37 kg
Miscellaneous Lg 55EC9300 Lg 55EC9300
Package Contents:
55EC9300 1080p Smart 3D Curved OLED with webOS, Magic Remote Control, 3D Glasses,
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
ENERGY STAR
Reviews, Questions about Lg 55EC9300
Write Review / Ask a question about Lg 55EC9300
      5+2= *
Lg 55EC9300
news
 HUAWEI Vision Smart TV 6 SE with Super Mini LED Display Launched
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.