Lg 49UX970H specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 49UX970H
Specifications | Reviews
General Information Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Screen Size:
49"
Backlight Technology:
Edge LED
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
3D Type:
3D
3D Technology:
Polarized
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Video Lg 49UX970H Lg 49UX970H
4K UHDTV
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 49UX970H Lg 49UX970H
RMS Output Power:
24 W
Sound System:
Dolby Digital
Network & Communication Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Wi-Di Technology:
Interfaces/Ports Lg 49UX970H Lg 49UX970H
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
3
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Operating Power Consumption:
59.70 W
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Height:
25.60" (650.24 mm)
Width:
43.10" (1094.74 mm)
Depth:
2" (50.80 mm)
Height with Stand:
27.50" (698.50 mm)
Width with Stand:
43.10" (1094.74 mm)
Depth with Stand:
10.30" (261.62 mm)
Weight (Approximate):
16.19 kg
Weight with Stand (Approximate):
21.18 kg
Miscellaneous Lg 49UX970H Lg 49UX970H
Package Contents:
49UX970H LED-LCD TV, Power Cable (5.9'), Manual, Remote Control
DLNA Certified:
Energy Star:
Environmentally Friendly:
Environmental Certification:
RoHS , ENERGY STAR 7.0
Reviews, Questions about Lg 49UX970H
Write Review / Ask a question about Lg 49UX970H
      10+5= *
Lg 49UX970H
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.