Lg 49UJ6500 specs.
  TVs Specifications >> Lg >> Lg 49UJ6500
Specifications | Reviews
General Information Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Screen Size:
48.5"
Backlight Technology:
LED
Aspect Ratio:
16:9
Smart TV:
Yes
Features:
PC Streaming:
Yes
Internet Access:
Streaming Service:
Netflix, Sling TV, YouTube, Hulu, Google Play Movies & TV
Video Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Video Signal Standard:
4K UHDTV
Standard Refresh Rate:
60 Hz
Motion Interpolation Technology:
TruMotion 120Hz
Scan Format:
2160p
Audio Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
RMS Output Power:
20 W
Sound System:
DTS HD, ULTRA Surround
Network & Communication Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Ethernet:
Wireless LAN:?Wireless Local Area Network
Interfaces/Ports Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
HDMI:?High-Definition Multimedia Interface
Total Number of HDMI Ports:
4
USB:?Universal Serial Bus
Power Description Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Input Voltage:
120 V AC, 230 V AC
Energy & Performance Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Energy Consumption per Year:
113 kWh
Standby Power Consumption:
500 mW
Maximum Resolution:
3840 x 2160
Physical Characteristics Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
VESA Mount Standard:
300 x 300
Height:
25.40" (645.16 mm)
Width:
43.60" (1107.44 mm)
Depth:
3.10" (78.74 mm)
Height with Stand:
27.80" (706.12 mm)
Width with Stand:
43.60" (1107.44 mm)
Depth with Stand:
9.20" (233.68 mm)
Weight (Approximate):
11.29 kg
Weight with Stand (Approximate):
11.52 kg
Miscellaneous Lg 49UJ6500 Lg 49UJ6500
Energy Star:
Reviews, Questions about Lg 49UJ6500
Write Review / Ask a question about Lg 49UJ6500
      10+10= *
Lg 49UJ6500
news
 Hisense has released U7SG Mini LED TVs with a refresh rate of up to 330 Hz and a diagonal of up to 116 inches.
Hisense has unveiled its U7SG Mini LED TV series, which includes six models ranging from 55 to 116 inches. One of the key features of the line is support for game mode, which increases the screen refresh rate to 330 Hz.